Większość Polaków buduje dom lub kupuje mieszkanie na kredyt. Jednak z roku na rok coraz trudniej uzyskać środki na finansowanie takiego przedsięwzięcia. Nawet jeśli pracujesz w stabilnej firmie, świetnie zarabiasz i masz czystą historię kredytową, bank może znaleźć kruczek, który pozbawi Cię szansy na własną nieruchomość. Sprawdź, kiedy bank może odmówić udzielenia kredyt hipotecznego.

Prowadzisz własną firmę

Niestety, uzyskując dochody z własnej działalności, jesteś mniej wiarygodny dla banku niż osoby pracujące na etacie. Nawet jeśli zarabiasz wielokrotnie więcej niż urzędnik, Twoja działalność może zostać uznana za ryzykowną i przynoszącą niestabilne dochody. Dla banku liczy się przede wszystkim długość Twojego „stażu” jako właściciela firmy i wysokość dochodu netto.

Pracujesz w niepewnym sektorze

Bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego także osobom zatrudnionym w branży, która charakteryzuje się niską płynnością finansową i ryzykiem upadłości. Możesz dostać odpowiedź negatywną jeśli pracujesz np. w biurze podróży, restauracji, firmie przewozowej lub firmie budowlanej.

Masz niestabilne zatrudnienie

Możesz mieć problem z zaciągnięciem kredytu, jeśli pracujesz na umowie na czas określony albo zostałeś zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej. Banki skrupulatnie analizują Twoje dochody, dlatego dodatkowe pieniądze (alimenty, diety, przywileje zawodowe) mogą nie zostać uwzględnione w całości do przychodu, a niektóre świadczenia (500+, dopłata do urlopu) w ogóle nie będą brane pod uwagę.

Masz niefrasobliwe podejście do pożyczek i kredytów

Kiedy bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego? Jedną z najczęstszych przyczyń negatywnej odpowiedzi jest nieciekawa historia kredytowa. Jeśli masz skłonność do zaciągania pożyczek w tzw. chwilówkach, bank może uznać Cię za osobę skłonną do ryzyka i żyjącą ponad stan. Tracisz wiarygodność również wtedy, gdy w przeszłości miałeś kredyt w „normalnym” banku, ale pojawił się problem ze spłatą rat. Bank może Ci wystawić czerwoną kartkę, jeśli mimo wysokich dochodów, lubisz zaciągać kredyty na wakacje, samochody czy rozmaite inwestycje.

Chcesz budować tańszym kosztem

Bank może odmówić kredytu hipotecznego na budowę domu, jeśli we wniosku podałeś zbyt niską kwotę. Zwykle banki przyjmują stawkę do 2500 zł za 1 m2, wówczas na budowę domu o powierzchni 150 m2 są skłonni „pożyczyć” 375 tys. złotych. Dlaczego nie mniej? Otóż bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie wykończyć dom do etapu wskazanego w umowie kredytowej. Nawet jeśli chcesz budować systemem gospodarczym i możesz liczyć na pomoc rodziny, bank nie udzieli Ci kredytu hipotecznego na kwotę niższą od stawki rynkowej.

Wartość nieruchomości jest niższa od wyceny banku

Jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego, bank może odmówić udzielenia kredytu ze względu na zawyżoną wartość sprzedaży. Pozytywna decyzja kredytowa jest uzależniona m.in. od opinii rzeczoznawcy przysłanego przez bank. Jeśli kwota wyznaczona przez zbywcę jest niezgodna z wyceną banku, możesz nie dostać kredytu w wysokości o jaką się ubiegasz. Bank będzie również nieprzychylny wobec nieruchomości w złym stanie technicznym lub o niskim potencjale sprzedaży, np. domu zlokalizowanego na odludziu. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, powodem odmowy może być zła opinia dewelopera i jego problemy finansowe.

Zakończenie

Kiedy bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego? Oprócz wyżej wymienionych sytuacji bank może odrzucić Twój wniosek kredytowy także bez wyraźnego powodu. Czasami banki zawieszają przyznawanie kredytów albo rezygnują z ryzykownych klientów na korzyść „pewniaków”. Dlatego zamiast polegać na jednym banku, możesz złożyć wniosek do kilku. Pamiętaj jednak, że każde zapytanie będzie odnotowane w BIK, co spowoduje obniżenie tzw. punktów scoringowych. Najlepiej ubiegać się o kredyt w trzech bankach, kolejne zapytanie może skutkować natychmiastową odmową banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here