Wszystko co powinieneś wiedzieć o franczyzie – wiedza w pigułce

0
1510

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad różnymi metodami zarabiania jak największych pieniędzy. W ramach swoich działalności często decydują się na założenie własnego oddziału banku. Taka forma działalności kojarzy się z dużym prestiżem i w przypadku odpowiedniego jej prowadzenia, może zapewnić spore zyski. Prowadzenie własnego oddziału wiąże się z koniecznością podpisania z bankiem umowy franczyzowej.

Coraz większa grupa przedsiębiorców zwraca uwagę na korzyści, jakie zapewnia im franczyza banku. Oczywiście samo zawarcie umowy nie jest gwarancją sukcesu. To czy taki biznes się powiedzie, zależy od wielu czynników. Decydując się na założenie oddziału banku należy pamiętać, że sektor usług i produktów bankowych jest bardzo konkurencyjny i wymagający. Warto więc posiadać pewną wiedzę na temat takiej franczyzy.

Umowa na zasadach partnerstwa

Franczyza banku to ciekawy pomysł na biznes, który polega na tym, że franczyzodawca, którym jest bank udziela franczyzobiorcy (partnerowi biznesowemu) wsparcia w postaci przekazania mu specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz prawa do sprzedaży produktów i usług bankowych na rynku lokalnym. Innymi słowy partner prowadzący działalność gospodarczą zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży produktów danego banku. W zamian partner otrzymuje wynagrodzenie za sprzedane produkty oraz otrzymuje pomoc w formie reklamy, działań marketingowych czy też udostępnienia specjalnego systemu informatycznego. Oprócz wsparcia, bank sprawdza czy jego partner działa zgodnie z zasadami i standardami obowiązującymi w jego całej sieci.

Najważniejsze zalety umowy franczyzowej z bankiem

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na model biznesowy, jakim jest franczyza banku mają dostęp do praktycznie gotowej koncepcji biznesowej. Banki przekazują bowiem informacje na temat wszystkich procedur i standardów, które muszą zostać wdrożone przez przedsiębiorcę. Oprócz tego franczyzobiorca może liczyć na pomocne szkolenia prowadzone przez bank.

Niskie koszty ponoszone przez franczyzobiorcę wiążą się z możliwością szybkiego uruchomienia oddziału banku. Należy pamiętać jedynie o jednorazowej opłacie licencyjnej oraz o kosztach komputerów, mebli, obiektu oraz elementów wizualizacyjnych, które wyraźnie będą wskazywać do jakiej sieci należy oddział danego banku.

Zaletą jest również to, że partner banku będzie działał na rynku lokalnym, który jest mu bardzo dobrze znany. Dzięki lokalnym kontaktom oraz dobrze prowadzonemu biznesowi, partner może zapewnić sobie zyski na wysokim poziomie.

O czym należy pamiętać decydując się na franczyzę banku?

Co prawda franczyza banku wiąże się z otrzymywaniem od instytucji bankowej wielu gotowych procedur i pomysłów, jednak mimo to należy pamiętać, że istotne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia w zakresie poszukiwania klientów, sprzedaży bezpośredniej czy też poszukiwania kanałów sprzedaży w środowisku dużej konkurencji. Istotne jest zadbanie o dobry biznesplan oraz o personel, który jest odpowiednio przeszkolony i dobrze opłacany. Nie bez znaczenia jest posiadanie zabezpieczenia finansowego na przynajmniej kilka miesięcy działalności. Istotna jest też właściwa lokalizacja, która w przypadku produktów bankowych powinna znajdować się blisko konkurencji.

Więcej o franczyzie: https://nestbank.pl/wspolpraca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here