Jak działa dysk M.2 NVMe

Sprawność komputera zależy przede wszystkim od zastosowanych podzespołów – kluczową rolę odgrywa tutaj dysk. Jakie napędy oferują aktualnie największą wydajność i co sprawia, że transfer danych jest tak szybki?

Najnowsze rozwiązania w przechowywaniu danych

Prawdziwą rewolucją w dziedzinie przechowywania i odczytywania informacji był debiut szybkich dysków SSD (ang. solid-state drive), które opierają swoje działanie na pamięci flash, znanej również z pendrive’ów i kart pamięci. Z roku na rok propozycje tego typu mają coraz większy udział na rynku nośników danych, a już niedługo mogą w pełni zastąpić dyski talerzowe HDD, które stopniowo tracą na popularności.

Co ciekawe, technologia SSD również ewoluuje. Oprócz samego modelu zapisywania danych istotna jest również komunikacja pomiędzy dyskiem a resztą urządzenia. Z tego względu w 2011 roku konsorcjum technologiczne z udziałem takich gigantów jak m.in. Samsung opracowało nowy standard szybkiego połączenia o nazwie NVMe. Obecnie najbardziej rozpowszechnionymi dyskami korzystającymi z tej technologii są nośniki z oznaczeniem M.2 NVMe, podłączane do płyty głównej za pośrednictwem złącza M.2.

Na czym polega technologia NVMe?

Nowy standard na początku swojego istnienia był tylko ciekawym prototypem, jednak bardzo szybko trafił do powszechnego użytku i otworzył użytkownikom drzwi na zupełnie nowe możliwości. Przewaga NVM Express nad innymi technologiami wynika w głównej mierze z wykorzystania magistrali PCI Express, która odznacza się przede wszystkim błyskawicznym przesyłem informacji z i do procesora. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zwiększyć wydajność, a jednocześnie umożliwia sprawne zastosowanie w wielu różnych urządzeniach.

Wykorzystanie dysków wykonanych w technologii NVM Express daje przede wszystkim znacznie wyższą jakość pracy w zaawansowanych środowiskach komputerowych, gdy konieczna jest wysoka szybkość, płynność przetwarzania danych oraz brak zakłóceń. Maksymalny transfer danych może sięgać wartości takich jak 3500 MB/s lub jeszcze większych. Takie parametry pracy deklasują nie tylko dyski HDD, lecz także SSD korzystające z magistrali SATA.

Złącze M.2 – podłączenie do magistrali PCI Express

Dyski SSD obsługujące technologię NVM Express mogą być połączone z magistralą PCI Express na kilka sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie złącza M.2, które pozwala na bezpośrednie połączenie z płytą główną. Warto także zaznaczyć, że jest to najmniejszy wariant dysku, a dodatkowe przewody nie są wymagane, co bez wątpienia jest bardzo dużym atutem.

Korzystając z dysku M.2 NVMe, zarówno profesjonalni, jak i zwykli użytkownicy z pewnością odczują ogromną różnicę w stosunku do starszych rozwiązań. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest szybsze uruchamianie systemu – cały proces zajmie dosłownie moment. To także sposób na znaczne skrócenie czasu otwierania i zapisywania plików oraz zwiększenie wydajności aplikacji.

Jaki dysk wybrać, by móc w pełni wykorzystać możliwości tej technologii? Napędy M.2 NVMe PCIe znajdziemy na przykład w ofercie Samsunga – świetnym wyborem dla wymagających użytkowników jest 970 EVO Plus, lecz asortyment dysków koreańskiego producenta obejmuje także wiele innych, atrakcyjnych propozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here