Można powiedzieć, że dzisiejszy rynek pracy dyskryminuje introwertyków. Ogłoszenia o pracę wydają się skrojone pod ekstrawertyczną część społeczeństwa – większość rekruterów wymaga wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Wśród najczęściej wymienianych cech można się dopatrzyć m.in. umiejętności pracy zespołowej, komunikatywności, otwartości, adaptacji społecznej czy zdolności negocjacyjnych. Niestety, często pojawiająca się fraza – dołącz do naszego dynamicznego i młodego zespołu, skutecznie zniechęca introwertyka od wysłania swojego cv. Czy istnieje idealna praca dla introwertyków?

Zostań kierowcą ciężarówki

Jeśli chcesz ograniczyć kontakt z ludźmi do niezbędnego minimum, samotność kierowcy ciężarówki może być tym, czego potrzebujesz. Pokonując kolejne kilometry bezkresnej autostrady, będziesz zdany tylko na siebie, nie musisz być dobry w luźnej gadce czy uśmiechać się pomimo złego nastroju. W kabinie ciężarówki będziesz bezpieczny – nikt nie będzie namawiał Cię na imprezę integracyjną ani zmuszał do przemawiania na auli pełnej nowicjuszy. Poza tym, kierowanie ciężarówką wymaga skupienia i poczucia odpowiedzialności, zatem to praca stworzona dla introwertyków.

Zrób studia w dziedzinie geologii

Chociaż badanie ludzkiej natury nie należy do Twoich mocnych stron, zawód badacza jest genialnym rozwiązaniem dla introwertyków o zdolnościach analitycznych. Jako geolog będziesz grzebać w ziemi w celu poznania jej budowy, historii i okoliczności powstania. Wykonując ekspertyzy np. na potrzeby budownictwa mieszkalnego lub komercyjnego, będziesz musiał wykazać się rzetelnością i wiedzą, natomiast nikt nie będzie wymagał od Ciebie parcia na sukces czy zdolności negocjacyjnych.

Pracuj ze zwierzętami

Introwertycy często znacznie lepiej czują się w towarzystwie zwierząt, niż przedstawicieli swojego gatunku. Lekarz weterynarii ma codzienny kontakt z ludźmi, dlatego bezpieczniejszą pracą dla introwertyków jest zawód zoologa. Będziesz pracował w laboratorium i w terenie, badając życie i zachowanie zwierząt, które nie odezwą się do Ciebie ani słowem. Jeśli lubisz obserwować zwierzęta i fascynuje Cię świat biologii, czeka Cię satysfakcjonująca kariera samotnika.

Naucz się programowania

Najlepsza praca dla introwertyków to taka, w której będą mogli się wykazać, a jednocześnie odseparować od pozostałych pracowników firmy. Dziedzina IT jest bardzo łaskawa dla osób pragnących nie przekraczać swojej strefy komfortu. Jako programista możesz pracować w domu, wykonując zlecenia dla własnych klientów, jednak znakomicie poradzisz sobie także jako pracownik firmy. Żaden pracodawca nie będzie wymagał od Ciebie umiejętności interpersonalnych  – najważniejsze, byś dobrze ogarniał język programowania i skoncentrował się na swojej pracy. Programiści mają opinię osób wycofanych i zamkniętych w sobie, dlatego Twoja nieobecność na imprezie integracyjnej nikogo nie zdziwi.

Bądź aktuariuszem w towarzystwie ubezpieczeniowym

Bardziej od ludzi pasjonują Cię cyferki? Aktuariusz to wymarzona kariera dla samotnika – możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie i nie musisz obawiać się stresu ani zażyłych kontaktów międzyludzkich. Zadaniem aktuariusza jest obliczanie ryzyka projektu finansowego, zwłaszcza związanego z branżą ubezpieczeń. To niezmiernie satysfakcjonująca praca dla introwertyków, który ukończyli matematykę, ale kompletnie nie widzą się w roli nauczyciela.

Oczywiście jeśli nie chcesz, by introwertyczna osobowość ograniczała Twoją ścieżkę kariery, szukaj zawodu wymagającego ścisłej współpracy z ludźmi. Nie musisz być duszą towarzystwa ani animatorem wyjazdów integracyjnych, choć niektóre sytuacje będą wymagały przywdziania maski osoby dynamicznej i potrafiącej rozpychać się łokciami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here