Teoria inteligencji wielorakiej pozwala zrozumieć, dlaczego wykazujesz ponadprzeciętne zdolności w jednej dziedzinie (np. w naukach przyrodniczych), a zupełnie nie radzisz sobie w innej (np. w sporcie). Jeśli stoisz przed wyborem kierunku studiów i nie wiesz, jak pokierować karierą, rozpoznanie typu inteligencji może Ci pomóc w podjęciu decyzji. Sprawdź zatem, jaki masz typ inteligencji – jak go rozpoznać i wykorzystać.

Inteligencja logiczno-matematyczna

To Twój typ inteligencji, jeśli rozumujesz przyczynowo-skutkowo i zamiast bujać w obłokach, wolisz żelazną logikę i skomplikowane obliczenia. Błyskawicznie pojmujesz zasadę działania nowych technologii, w rezultacie świetnie czujesz się w otoczeniu gadżetów i sprzętu elektronicznego. Powinieneś szukać pracy wymagającej zdolności matematycznych, sprawdzisz się również jako programista i naukowiec.

Inteligencja językowa

Jak rozpoznać ten typ inteligencji? Inteligencja językowa przejawia się w zdolności do werbalizacji stanów emocjonalnych, uczuć i myśli. To Twój typ, jeśli zawsze wiesz, co powiedzieć i nie unikasz konfrontacji słownej. Operujesz słowem niczym chirurg skalpelem, a podczas rozmowy nie umknie Ci zmieniony ton głosu czy dobór słownictwa. Językowy typ inteligencji przydaje się w takich zawodach jak dziennikarz, pisarz, poeta czy nauczyciel.

Inteligencja przyrodnicza

Rozumiesz zwierzęta bardziej niż ludzi i z troską pochylasz się nad każdą rośliną? W takim razie Twój typ inteligencji może skłaniać się w kierunku przyrodniczym. Twoje zdolności uwidaczniają się nie tylko w pozytywnym stosunku do natury, ale także w bezbłędnym rozpoznawaniu gatunków i rozumieniu zależności zachodzących w środowisku naturalnym. Przyrodniczy typ inteligencji sprawdzi się  w działalności na rzecz ochrony zwierząt i ekologii, a także w pracy zoologa lub botanika.

Inteligencja muzyczna

Muzyczne typy inteligencji wykazują wyjątkową wrażliwość na rytm, ton i barwę dźwięku. To Twój typ, jeśli świetnie tańczysz i śpiewasz mimo braku nauki w tym kierunku, a każdy utwór analizujesz niczym matematyk ciąg cyfr. Potrafisz także komponować muzykę i bezbłędnie odtworzyć melodię, dlatego ten typ inteligencji warto wykorzystać w pracy producenta muzycznego i kompozytora.

Inteligencja przestrzenna

Trudno Ci poskromić swoją wyobraźnię, dlatego zamiast zwykłych notatek, chętnie rysujesz mapy myśli, diagramy i tabele. Doskonale orientujesz się na mapie i w przestrzeni, dlatego nigdy nie gubisz się w nowym miejscu i znasz teren lepiej niż jego mieszkańcy. Ten typ inteligencji można wykorzystać dwojako – albo w kierunku zawodu kreatywnego (rzeźbiarz, grafik, architekt) albo w pracy wymagającej dobrej orientacji przestrzennej (pilot samolotu, kierowca).

Inteligencja ruchowa

Jeśli nałogowo uczęszczasz na siłownię, nie wyobrażasz sobie poranka bez joggingu i wykorzystujesz każdą wolną chwilę na sport, zapewne dominuje u Ciebie ruchowy typ inteligencji. Masz doskonałą świadomość własnego ciała i chętnie pokonujesz jego ograniczenia, dlatego możesz uprawiać zawód związany ze sportem lub tańcem, choć świetnie sprawdzisz się również w pracy wymagającej siły fizycznej.

Inteligencja interpersonalna

Chętnie słuchasz ludzi, rozumiesz ich i nie brakuje Ci empatii? A może bezbłędnie odczytujesz prawdziwe intencje i jesteś skuteczniejszy niż wykrywacz kłamstw?  W takim razie Twoim przeznaczaniem jest kariera psychoterapeuty lub pedagoga. Interpersonalne typy inteligencji sprawdzają się w zawodzie wymagającym stałego kontaktu z ludźmi – wówczas najlepiej się rozwijają.

Inteligencja intrapersonalna

Jak wykorzystać typ inteligencji polegający na doskonałym rozumieniu siebie? Jeśli masz głęboką świadomość swoich zalet i słabości, chętnie analizujesz swoje postępowanie i potrafisz kontrolować emocje, możesz spróbować sił w coachingu. Masz „życiową mądrość” i chętnie stosujesz metody samodoskonalenia, zatem możesz również pomagać rozwijać się innym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here