Czym są reklamy typu citylight?

0
Czym są reklamy typu citylight?

W tłumaczeniu z języka angielskiego citylight jest to po prostu „światło miasta”, ale nie o zwykłe oświetlenie tu chodzi. Citylighty znajdują się w każdym większym mieście, są obecne na ulicach, mijamy je każdego dnia, niejednokrotnie wpatrujemy się w nie czekając na autobus. Czym zatem są citylighty?

PIT-36L – podatek liniowy 19% za 2018

0
PIT-36L - podatek liniowy 19% za 2018

Złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdego podatnika w Polsce w celu przekazania informacji do celów podatkowych. Niezależnie od tego, czy jest się osobą zatrudnioną przez innego pracodawcę czy prowadzi się własną działalność gospodarczą.

W Polsce obowiązuje kilka rodzajów podatków: podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek od środków transportowych. W związku z czym istnieje również kilka rodzajów formularzy podatkowych. Roczną deklarację podatkową należy złożyć po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia w odpowiednim urzędzie skarbowym. Rozliczyć można się również elektroniczne, korzystając z gotowego zeznania podatkowego przygotowanego przez nasz urząd skarbowy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (inaczej PIT) to podatek, który obejmuje dochody osób fizycznych. Jako PIT rozumie się również formularze podatkowe służące do rozliczania dochodów osób fizycznych w Polsce, które udostępnia Ministerstwo Finansów.

Jedną z deklaracji rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych jest deklaracja PIT-36. Przeznaczona jest ona dla osób które w poprzednim roku prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na podstawie podatku 18% lub 32%. Może ona dotyczyć również specjalnych działów produkcji rolnej lub dochodów z najmu czy dzierżawy. Osoby rozliczające się na podstawie tej deklaracji mogą skorzystać z ulg podatkowych w postaci na przykład ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej czy ulgi na internet.

Czym się różni deklaracja PIT-36L od PIT-36?

Przede wszystkim rodzajem podatku. Deklaracja PIT-36 dotyczy osób fizycznych działających na podstawie podatku progresywnego. Ich dochód nie może jednak przekroczyć pewnej ustalonej kwoty. Deklaracja PIT-36L odnosi się natomiast do podatku liniowego. Podatek liniowy dotyczy podatników, którzy osiągnęli roczny dochód powyżej 85 tysięcy złotych za poprzedni rok podatkowy. Głównymi wadami podatku liniowego są przede wszystkim: brak możliwości otrzymania ulgi na dziecko, brak możliwości rozliczenia się jako samotny rodzic lub wspólnie z małżonkiem czy brak możliwości skorzystania z ulgi dla krwiodawców.

Podatek progresywny jest zdecydowanie bardziej opłacalny, jednak jeżeli osiągamy roczny dochód powyżej ustalonej kwoty jesteśmy niestety zobowiązani przejść na podatek liniowy i wówczas korzystać z formularza PIT-36L przy rocznym rozliczaniu naszych dochodów.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniach Microsoft?

0
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniach Microsoft?

Microsoft Office, w tym MS Excel, MS Word, MS Power Point i MS Project, wykorzystywany jest zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Tak naprawdę znajomość użycia Microsoft jest jednym z podstawowych wymagań pracodawców. Bez względu na to, czy zajmujesz się księgowością, analizą biznesową, marketingiem lub programowaniem, musisz znać programy Microsoft na odpowiednim poziomie.

11 zalet pozycjonowania strony firmowej

0
11 zalet pozycjonowania strony firmowej

Po co pozycjonować stronę internetową? Co mi to da? – pewnie zadajesz sobie to pytanie. Zobacz, jakie są efekty działań SEO!

Jak zarządzać działem księgowości?

0
Jak zarządzać działem księgowości?

Przemyślane zarządzanie działem księgowości jest podstawą jego sprawnego i efektywnego funkcjonowania. Nowoczesne technologie umożliwiają nam kontrolowanie niemal każdej płaszczyzny przedsiębiorstwa. Decydując się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań możemy mieć pewność, że zaoszczędzimy sporą ilość czasu.

Formy rozliczania PIT 2018-2019 – znajdź najwygodniejszy sposób dla siebie

0
Formy rozliczania PIT 2018-2019 – znajdź najwygodniejszy sposób dla siebie

Obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym może być spełniony na różne sposoby. Wiele zależy od tego, czy podatnik woli się rozliczać w formie papierowej, czy wybiera e-Deklaracje. Znaczenie ma też to, ile czasu może na to poświęcić i jakie koszty planuje w związku z tym ponieść. Przedstawiamy kilka sposobów na złożenie zeznania podatkowego.

Przesłanie formularza PIT przez internet, czyli e-Deklaracje

Najłatwiejszy sposób rozliczenia polega na wypełnieniu zeznania w wersji elektronicznej. Można do tego wykorzystać darmowe programy, których zadaniem jest przeprowadzenie podatnika przez wszystkie pola deklaracji, udzielenie mu informacji niezbędnych do jej wypełnienia oraz obliczenie potrzebnych kwot. Dzięki temu można szybko uzupełnić e-Deklaracje i natychmiast przesłać je do Ministerstwa Finansów. Cały proces może trwać nawet 5 minut. Następnie podatnik powinien dostać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli dowód na to, że złożył swoje zeznanie w terminie przewidzianym przez ustawodawcę.

Co ważne, tego typu programy często umożliwiają zapisywanie złożonych deklaracji i archiwizowanie ich, dzięki czemu można do nich zajrzeć zawsze, kiedy jest to konieczne. Wystarczy tylko mieć połączenie z internetem.

Osobiste dostarczenie deklaracji do urzędu skarbowego

Zanim można było składać e-Deklaracje, wiele osób wybierało właśnie tę formę rozliczania się z fiskusem. Nadal niektórzy składają swoje formularze PIT osobiście w urzędzie skarbowym. Tym samym mogą skorzystać z opcji wstępnego sprawdzenia poprawności swoich deklaracji.

Wybierając ten sposób, należy jednak mieć na uwadze, że im bardziej zbliża się ostateczny termin złożenia zeznania, tym większe kolejki będą w urzędach. Czekanie w nich może być czasochłonne, podobnie jak pokonanie drogi do urzędu. W niektórych placówkach można już składać rozliczenie, wrzucając PIT do automatu i pobierając UPO. Nie jest to jednak rozwiązanie stosowane w każdym urzędzie.

Poczta – alternatywa dla urzędu

Nie każdy ma ochotę na wizytę w urzędzie skarbowym, zwłaszcza jeśli nie znajduje się on w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli podatnik mimo to, chce złożyć deklarację w formie papierowej, może to też zrobić wybierając się na pocztę. Tam może nadać PIT listownie – najlepiej jako przesyłkę poleconą z nadaniem odbioru, ponieważ można wtedy pozyskać dowód nadania listu. Podatnik będzie jednak musiał ponieść w związku z tym opłaty pocztowe. Poza tym, podobnie jak w przypadku osobistego dostarczenia formularza, powinien wziąć pod uwagę kolejki – czekanie w nich może zabrać wiele czasu.

Z nadaniem deklaracji listownie wiąże się jeszcze jedna ważna kwestia – terminu. W tym przypadku liczy się data nadania formularza, znajdująca się na stemplu pocztowym, a nie data dostarczenia przesyłki przez pocztę.

Zeznanie złożone w urzędzie można wstępnie sprawdzić na miejscu, e-Deklaracje można wypełnić poprzez system, który weryfikuje ich poprawność, ale rozwiązanie, które zakłada listowne nadanie formularza PIT, nie przewiduje takiej możliwości. Warto o tym pamiętać, wybierając swój sposób rozliczenia.

Podsumowując.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc rozliczenie PIT przez internet online lub pobierając Program i rozliczając na komputerze lub urządzeniu mobilnym. 

>>> Rozlicz PIT i wypełnij e-deklaracje przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

Program do faktur 2019

0
Program do faktur 2019

Osoby pracujące w księgowości dobrze wiedzą z czym wiąże się codzienna praca z górą papierowych dokumentów oraz ciągle zmieniającymi się przepisami prawnymi. Nie trzeba być jednak pracownikiem biura rachunkowego, żeby wiedzieć jak czasochłonne bywają czynność biurowe-księgowe. Firmy reprezentowane przez małych i średnich przedsiębiorców szukają rozwiązań, które pozwolą im samodzielnie wypełnić część nałożonych na nich obowiązków. Bardzo ważny jest wówczas wybór odpowiedniego programu do wystawienia faktur.

Jak skutecznie przeprowadzić proces zwrotu podatku z zagranicy?

0
Jak skutecznie przeprowadzić proces zwrotu podatku z zagranicy?

Nie jest tajemnica, że wielu Polaków obecnie pracuje na emigracji w różnych Państwach świata. Holandia, Niemcy, Belgia to tylko niektóre z popularnych kierunków wybieranych przez naszych rodaków. Najczęściej jest to emigracja zarobkowa, która to musi być związana z rozliczeniami względem skarbu państwa, w którym się zarabia. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematyką zwrotu podatku z zagranicy. Wrocław to miasto położone blisko zachodniej granicy, dlatego bardzo często mieszkańcy decydują się emigrować do Niemiec.

Różne prawo podatkowe w poszczególnych krajach

Niezależnie do tego, jaki kraj wybierzemy, powinniśmy zaznajomić się z prawem podatkowym i wiedzieć, jakie mamy prawa, a jakie obowiązki. Oczywiście taka sytuacja nie zachodzi, podczas gdy pracujemy „na czarno”, aczkolwiek to nie powinno stanowić tematu dzisiejszego artykułu. W naszym kraju znajdziemy bardzo wiele osób, które oczekują zwrotu podatku z zagranicy. Wrocław to miasto, w którym najczęściej czekamy na zwrot z Polski, drugie w kolejności są Niemcy, aczkolwiek znajdą się tutaj również osoby, które pracowały bądź nadal pracują w innych krajach świata.

Jak rozliczać podatek za granicą?

Rozliczanie się względem instytucji w innych krajach to dla wielu osób dosyć skomplikowana sprawa. To właśnie dlatego warto korzystać z pomocy zewnętrznych firm, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. Wtedy można mieć pewnością, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a my w istocie otrzymamy zwrot podatku z zagranicy. Wrocław obfituje w różnego rodzaju kancelarie księgowe i prawnicze, które w zbiorze usług, jakie oferują, posiadają właśnie przeprowadzenie i pomoc w procesie rozliczania się z podatków za granicą. Niestety kraje Unii Europejskiej, nie mówiąc już o innych państwach, nadal nie posiadają zestandaryzowanego prawa podatkowego, dlatego konieczne jest poznanie poszczególnych form prawnych w każdym z nich. Oczywiście można zrobić to na własną rękę, jednak będzie to proces trudny, a wiedza, którą można znaleźć np. w Internecie, będzie potoczna, a bardzo często nieaktualna. Dodatkowo w grę wchodzi bariera językowa, a trzeba pamiętać, że w świecie instytucji finansowych dodatkowo obowiązuje bardzo skomplikowana terminologia prawnicza.

Błędy mogą być kosztowne

Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujemy, należy pamiętać, że mamy do czynienia z tematyką finansową, w której nie powinniśmy się mylić. Niektóre niedociągnięcia mogą nawet stanowić wykroczenie w świetle prawa. To właśnie dlatego warto zadbać o to, aby zwrot podatku z zagranicy został przeprowadzony na jasnych warunkach. Wtedy również mamy pewność, że faktycznie otrzymamy pieniądze, które przecież nam się należą.

Poziom higieny na rynku gastronomicznym

0
Poziom higieny na rynku gastronomicznym

Usługi gastronomiczne cieszą się obecnie niebywałą popularnością. Według niektórych badań nawet 80% Polaków nie przygotowuje samodzielnie posiłków, ale korzysta z usług restauracji, barów, a także cateringu. Bezpieczeństwo zdrowotne oraz satysfakcja klienta to aspekty, o które w pierwszej kolejności powinny dbać wszelkie punkty gastronomiczne. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz higieny warto przejść certyfikację HACCP.

Jak inwestować w swoje finanse? Oto porady dla początkujących

0
Jak inwestować w swoje finanse? Oto porady dla początkujących

Nie da się ukryć, że każdy z nas chciałby inwestować, a jednocześnie nie ponosić żadnego ryzyka. Jak rozpocząć skuteczne inwestowanie? Przede wszystkim od przeanalizowania budżetu domowego, bo dzięki temu sprawdzimy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ten cel.

ZOBACZ TEŻ