Chociaż rośnie sprzedaż nowych aut, Polacy nadal chętnie decydują się na zakup pojazdów używanych. Decydują przede wszystkim czynniki finansowe – samochody „z drugiej ręki” są tańsze, ale… bardziej awaryjne. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz pojazd w dobrym stanie, sprawdź gdzie najlepiej go nabyć.

Polacy nadal chętnie kupują samochody używane. Wśród nich znalazły się m.in. używane Toyoty – auta uznawane za jedne z najbardziej niezawodnych.

Komisy nadal ryzykowne?

Zakup pojazdów używanych w komisach nie cieszy się najlepszą opinią. Powszechnie uważa się, że właśnie tam trafiają pojazdy w marnym stanie – często z bardzo dużym przebiegiem lub powypadkowe. Oczywiście nie można generalizować – nie wszystkie komisy próbują oszukać potencjalnych klientów, np. poprzez cofanie liczników czy zacieranie śladów poważnych usterek pojazdów. Niestety zwykle taki zakup wiąże się ze sporym ryzykiem – szczególnie, że komis zwykle nie daje gwarancji nowym właścicielom.

Jeżeli znasz sprawdzony komis, który oferuje np. używane Toyoty i możesz za niego ręczyć (bo prowadzi go dobry znajomy), nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz wybrać jeden z polecanych pojazdów – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie działał bez zarzutu.

Zanim jednak sfinalizujesz transakcję, poproś o jazdę testową oraz sprawdź stan techniczny pojazdu u zaufanego mechanika.

Uwaga na samochody od osób prywatnych

Ryzykowny może okazać się zakup pojazdów od osoby prywatnej. Jednak w przeciwieństwie do komisów, tacy handlarze mają dość realne oczekiwania finansowe. Jeżeli więc sprzedają nieco uszkodzony pojazd, przynajmniej będzie on dostępny w cenie adekwatnej do stanu.

Jeżeli zamierzasz kupić samochód od osoby prywatnej, niech to będzie pierwszy właściciel – nie myl jednak tego z pierwszym właścicielem w Polsce. Zwróć również uwagę na stan techniczny pojazdu – warto więc przed zakupem nie tylko zdecydować się na jazdę testową, ale również oddać go na kontrolę do sprawdzonego mechanika.

Samochody używane od dealera? To możliwe

Szukając auta „z drugiej ręki”, zwróć uwagę na pojazdy oferowane w salonach samochodowych. Najczęściej są to samochody pozostawiane w rozliczeniu po umowach kredytowych lub leasingowych. Dokładnie sprawdzone pod kątem sprawności, stanowią dużo bezpieczniejszą alternatywę dla aut z komisów czy od osób prywatnych. Warto bowiem mieć świadomość, że dealerzy zwykle przyjmują samochody nie starsze niż 5 lat.

Decydując się na przykład na używane Toyoty, można jednocześnie skorzystać z korzystnej oferty kredytowej, np. Kredytu SMARTPLAN na używane pojazdy (oferta przygotowana przez Toyota Bank). Miesięczna rata może być niższa nawet o 40% (RRSO 12,56%), a niska wpłata własna (od 10%) zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Wszystkich formalności można dopełnić bezpośrednio u dealera.

Zanim więc zdecydujesz się na ryzykowny zakup w komisie czy na giełdzie, rozważ ofertę salonów samochodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here