Cięcie profili metodą laserową

Współczesna branża przemysłowa wykorzystuje wiele różnych typów materiałów i rozwiązań technologicznych. Rosnące wymogi odnośnie tworzonych elementów sprawiają, że coraz ważniejsze są cechy, takie jak precyzja, efektywność oraz szybkość działania. Jednym z nowocześniejszych rozwiązań jest laserowe cięcie profili. Wiele firm docenia możliwość sprawnego i precyzyjnego wycinania różnorodnych kształtów z wykorzystaniem tej metody. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.

Jak wykonywane jest laserowe cięcie profili?

W procesie obejmującym cięcie laserem, wykorzystywana jest specjalna wiązka laserowa. Nakierowuje się ją na obrabiany materiał, z którego wycinane są odpowiednie kształty. Działania tego rodzaju wykonywane są z wykorzystaniem laserów CO2 oraz włóknowych.

Na początku materiał jest przygotowywany do cięcia. Arkusze oraz zwykłe profile przechodzą więc proces wstępnej obróbki. Umożliwia ona usunięcie ewentualnych wad oraz doprowadzenie profili do pożądanych wymiarów. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu materiału można przeprowadzić cięcie laserem profili. Kolejną czynnością, wykonywaną przez specjalistów do spraw obróbki, jest programowanie urządzenia laserowego tak, aby wyciąć wymagane kształty zgodnie z oczekiwaniami i specyfikacjami. Precyzyjna kontrola ruchów wiązki laserowej jest możliwa dzięki użyciu zaawansowanego oprogramowania typu CAM.

Przed cięciem, należy skonfigurować kilka podstawowych parametrów lasera, takich jak:

  • prędkość cięcia,
  • moc,
  • głębokość penetracji materiału.

Konkretne ustawienia zależą oczywiście od typu materiału i grubości cięcia. Po zakończeniu konfiguracji, laser rozpoczyna swoje działanie z uwzględnieniem wprowadzonych parametrów. Samo cięcie laserem charakteryzuje się wysoką dokładnością oraz brakiem pozostawiania jakichkolwiek ostrych krawędzi. Komputerowe sterowanie laserem umożliwia wycinanie bardzo skomplikowanych wzorów w sposób wysoce precyzyjny. Ostatnim etapem tego procesu jest oczywiście kontrola jakości pod kątem wykończenia oraz zgodności z wymiarami.

Do czego wykorzystuje się cięcie laserem profili?

Cięcie laserowe jest procesem wykorzystywanym w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, lotniczej, meblarskiej i w wielu innych sektorach przemysłu oraz szeroko pojętej gospodarki. Obecnie ciężko jest znaleźć nowoczesne firmy produkcyjne i przemysłowe, które w swojej działalności wykorzystują wyłącznie standardowe metody cięcia. Rozwiązania laserowe posiadają wiele atutów, więc nic dziwnego, że są doceniane zarówno przez producentów, jak i odbiorców.

Zalety laserowego cięcia profili

Skuteczne cięcie profili przy pomocy urządzeń laserowych to czynność, która posiada wiele mocnych stron. Laser to rozwiązanie pozwalające na wycinanie bardzo drobnych detali, nawet jeśli tolerancja wymiaru jest minimalna. Dodatkowo szybkość tej procedury przekłada się na bardziej efektywną i sprawną produkcję niż w przypadku stosowania standardowych metod mechanicznych. Urządzenia laserowe potrafią ciąć metal, a także tworzywa sztuczne, drewno czy też tkaniny. Jest to więc bardzo uniwersalne rozwiązanie. Uzyskiwanie czystych i gładkich krawędzi sprawia, że nie ma konieczności dalszej obróbki elementów po cięciu. To z kolei jest również korzystne pod względem wydajności i sprawności produkcji.

Najważniejsze atuty cięcia profili laserem to:

  • szybkość,
  • precyzja,
  • przystępne ceny i generowanie niskich kosztów,
  • prostota wykonania nawet bardzo skomplikowanych elementów.

Jak widać cięcie laserem charakteryzuje się wieloma istotnymi cechami. Nic więc dziwnego, że proces ten staje się coraz bardziej powszechny w wielu branżach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here