Jeśli studiujesz psychologię, zapewne wielokrotnie dano Ci odczuć, że wybrałeś zawód bez przyszłości, po którym z pewnością nie znajdziesz dobrej pracy. Zwłaszcza studenci nauk technicznych i ścisłych uważają psychologię za stratę czasu i wyjście awaryjne, na które decydują się osoby bez konkretnego planu na życie. Faktem jest, że kierunki psychologiczne są mocno oblegane, przez co rynek jest nasycony absolwentami, których kariera ogranicza się jedynie do gabinetu z kozetką. Możliwości jest jednak znacznie więcej, o ile wybierzesz przyszłościową specjalizację. A Ty, czy wiesz, co robić po studiach psychologicznych?

Praca dla psychologa ze specjalnością kliniczną

Absolwenci psychologii klinicznej nie muszą ograniczać się do pracy w poradniach zdrowia psychicznego. Jeśli marzysz o pracy w szpitalu lub klinice – drzwi tych placówek stoją przed Tobą otworem. Możesz spróbować swoich sił także w innych instytucjach związanych z opieką medyczną, takich jak sanatoria czy poradnie neurologiczne. Twoim celem jest pomoc cierpiącym ludziom? W takim razie możesz szukać pracy także w hospicjach i poradniach onkologicznych, a także wszędzie tam, gdzie choroba fizyczna silnie oddziałuje także na psychikę.

Psycholog jak pedagog

Co robić po studiach psychologicznych o specjalności wychowawczej lub rozwojowej? Absolwenci tych kierunków przede wszystkim mogą starać się o pracę w szkołach i innych placówkach wychowawczych. Psycholog-pedagog może znaleźć zatrudnienie także w domach dziecka i ośrodkach interwencji kryzysowej. Chcesz pracować z tzw. trudną młodzieżą? W takim razie możesz prowadzić terapie w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Absolwenci psychologii w więzieniu

Również w zakładach karnych potrzebna jest pomoc psychologiczna. Jeśli czujesz powołanie do pracy w więziennictwie, powinieneś ukończyć psychologię o specjalności sądowo-penitencjarnej. Po tym kierunku możesz szukać pracy także w policji, zakładach poprawczych i ośrodkach odwykowych.

Psycholog dla firm i instytucji

Psychologia pracy, organizacji i zarządzania to z pewnością jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków psychologicznych. Absolwenci nie tylko mają szerokie pole wyboru ścieżki zawodowej, ale i mogą łatwo przebranżowić się w razie potrzeby, a także założyć własną firmę doradczą lub szkoleniową. Po tym kierunku można również znaleźć pracę w „budżetówce” m.in. w urzędach pracy. Ciekawą opcją jest również psychologia biznesu, po której możesz pracować na rzecz kancelarii prawniczych i banków.

Po psychologii w dziale marketingu

Co robić po studiach psychologicznych? Jeśli ukończyłeś kierunek społeczny, masz szansę na prestiżową pracę (i godziwe warunki zatrudnienia) w mediach, sektorze PR, a także agencjach marketingowych i reklamowych. Podobnie jak socjologowie, absolwenci tego kierunku są pożądani również w ośrodkach wykonujących badania opinii społecznej.

A może nowoczesne technologie?

Jeśli komputer i Internet to Twoje środowisko naturalne, koniecznie zrób specjalizację psychologii nowej technologii. Po tym kierunku możesz szukać pracy jako grafik, twórca gier i aplikacji, a także projektant stron internetowych. Firmy z dziedziny IT i marketingu sieciowego zatrudniają absolwentów psychologii również na stanowisku architekta informacji i specjalisty od marketingu.

Psycholog jako coach

Po specjalności neuropsychologia i neurokogniwistyka możesz prowadzić treningi kognitywne w pracowniach biofeedbacku. Absolwenci tego kierunku mają szansę znaleźć zatrudnienie także w agencjach reklamowych, ale jeśli wolisz kontakt z pacjentem, możesz szukać pracy w ośrodkach neurorehabilitacji.

Jeśli nadal nie wiesz, co robić po studiach psychologicznych, możesz kształcić się dalej i ukończyć studium psychoterapii. To dość wyboista i bolesna ścieżka zawodowa, jednak jako psycholog-psychoterapeuta masz szansę na znakomite zarobki, zwłaszcza jeśli założysz własny gabinet.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here