Większość ofert sprzedaży nieruchomości pochodzi od pośredników. Współpraca z biurem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale trzeba liczyć się z prowizją – standardowo to 3-4% ostatecznej ceny, ale dla nieruchomości, której wartość przekracza pół miliona, można wynegocjować stawkę 2.5-1.5%. Jeśli nie chcesz płacić prowizji i masz czas na przyjmowanie potencjalnych kupców, z pewnością chętnie się dowiesz, jak sprzedać dom bez pośrednika.

Przygotuj dom i zrób dobre zdjęcia

Dobre fotki przyciągają do tego stopnia, że klienci często umawiają się na prezentację, nawet jeśli dom nie do końca spełnia ich kryteria finansowe.  Dlatego zanim sięgniesz po aparat, odpowiednio przygotuj swój dom:

  • posprzątaj,
  • odsłoń okna, aby wpuścić jak najwięcej światła,
  • dodaj dekoracje – eleganckie zasłony, wazony z kwiatami, świeczniki, obrusy itp.
  • usuń z zasięgu wzroku przedmioty osobiste – zdjęcia, szczoteczki, ubrania etc.,
  • jeśli masz ogródek, skoś trawę.

Aby sprzedać dom bez pośrednika, musisz sam zrobić profesjonalne zdjęcia. Jednak nie wysilaj się na artyzm – efekt „rybiego oka” może i wygląda ciekawie, ale kupujący chce zobaczyć rzetelny obraz, nie ładną reklamę zakłamującą rzeczywistość. Zdjęcia powinny być ostre, wykonane w dobrym świetle (ponure wnętrza odstraszają) i dokładnie opisujące nieruchomość. Możesz dodać kilka walorów – np. fotkę palącego się kominka lub panoramę okolicy.

Zadbaj o treściwy opis

Zwięzły, ale napakowany treścią opis nieruchomości to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz umieścić swoje ogłoszenie w Internecie. Przeglądający oferty zwykle tylko „skanują” tekst, dlatego warto przedstawić zalety nieruchomości w postaci punktów. Najważniejsze informacje (rok budowy, forma własności nieruchomości, wyposażenie, ogrzewanie, rodzaj okien, wykończenie dachu itp.) umieść zarówno w treści, jak i w parametrach wyszukiwania. W tytule określ rodzaj nieruchomości (mieszkanie, dom jednorodzinny z poddaszem, dom parterowy itp.) i lokalizację.

Jak sprzedać dom bez pośrednika? Agencje wstawiają ogłoszenia do kilkuset różnych portali, tych ogólnokrajowych i lokalnych. W praktyce najbardziej liczy się Allegro, OLX i gratka.pl, jednak warto również skorzystać z darmowych portali, a także lokalnych grup o tematyce ogłoszeniowej na Facebooku. Działaj również poza Internetem – wydrukowaną ofertę rozklej na tablicach ogłoszeniowych, sklepach czy osiedlu. Jeśli masz możliwość, zawieś banner na balkonie lub ogrodzeniu.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nieruchomości?

Udało się, znalazłeś nabywcę! Ale co dalej? Zwykle formalnościami zajmuje się agencja nieruchomości, jednak Ty sprzedajesz dom bez pośrednika, więc musisz trochę nabiegać się po urzędach. Jeśli nabywca bierze kredyt na zakup domu, musisz skompletować dwa zestawy dokumentów – dla banku i notariusza. Każdy bank ma w tej kwestii inne wymagania, jednak do uruchomienia procedury kredytowej niezbędne jest podpisanie umowy przedwstępnej. Następnie kupujący poinformuje Cię, jakich dokumentów będzie potrzebować. Jeśli nabywca otrzyma pozytywną decyzję kredytową, możecie umówić się do notariusza. Do zawarcia właściwej umowy sprzedaży standardowo należy przygotować:

  • numer księgi wieczystej,
  • tytuł prawa do nieruchomości – akt notarialny własności, zakupu, spadku lub darowizny,
  • dokumenty z banku jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką,
  • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
  • zaświadczenie o zagospodarowaniu przestrzennym gminy,
  • zaświadczenie o rewitalizacji z urzędu gminy lub urzędu miasta,
  • dla terenów podmiejskich: zaświadczenie ze starostwa powiatowego, że działka nie jest objęta planem urządzenia lasu.

Wiesz już, jak sprzedać dom bez pośrednika. Samodzielne działanie jest bardziej pracochłonne i stresujące, jednak możesz zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy! Warto jednak mieć na uwadze, że agencje nieruchomości współpracują ze sobą i oferują dodatkowe usługi (np. home staging), pozwalające sprzedać dom szybciej i za wyższą kwotę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here