Eko-firmy

Czy zastanawiałeś się czym są ekologiczne firmy? Co one tak naprawdę sobą reprezentują? Z czym tak naprawdę kojarzy Ci się ekologia?

Pierwsze skojarzenie jakie pojawia się w głowie gdy słyszy się słowo ekologia to środowisko naturalne, jego ochrona, troska o zagrożone gatunki takie jak ryś, żubr czy niedźwiedź brunatny.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że my jako pojedyncze jednostki niewiele możemy zrobić dla środowiska. Wydaje się, że segregowanie śmieci, czy oszczędność wody przez pojedynczą jednostkę to jest nic. To jest rzeczywiście prawda. Tylko jak mówi przysłowie kropla draży skałę. Dlatego nagłaśniane są w mediach różne promujące życie z zgodzie z naturą.

Czy skuteczne, to każdy z nas samo może to określić i popatrzyć z boku na swoje życie i sam określić czy żyje w zgodzie z naturą. Jeżeli segregujesz śmieci, oszczędzasz wodę czy troszczysz się o to by nie generować znacznej ilości odpadów, przez unikanie jednorazowych reklamówek plastikowych itp. Jeżeli to robisz to realnie troszczysz się już o środowisko naturalne.

Zobacz też: https://www.dzienziemiwmk.pl/eko-firma-lepszym-pracodawca-wplyw-ekologii-na-rekrutacje/

Pracujesz, poszukujesz prac, przeglądasz oferty pracy i zatrudnienie w eko-firmie jest dla ciebie kluczową kwestią, chcesz w by wszystko co robisz było w zgodzie z naturą. Chcesz sprawić by wszyscy z twojego otoczenia troszczyli się o środowisko.

Co możesz zrobić? Na to pytanie jest bardzo prosta i rzeczowa odpowiedź. Sam pokarz swoim przykładem co należy robić, jak postępować by za 5 czy 10 lat można było normalnie umyć się w wodzie z kranu a butelka wody półtora litra nie kosztowała sto złotych lub więcej.

Może się wydawać, że życie w zgodzie z naturą jest drogie, i nie takie komfortowe, bo prościej na zakupach poprosić jednorazową reklamówkę, bo z domu nie chciało się zabrać własnej torby.

Inną kwestią jest świadomość konsumencka. Plastikowe opakowania zalewają, świat. Wprawdzie wygodnie jest kupić wodę w takiej butelce czy cokolwiek innego ale irytuje nas, gdy idziemy przez las i widzimy takie butelki porozrzucane na szlakach turystycznych, w morzach oceanach czy innych zbiornikach wodnych. Niestety to każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu odpowiada za taki stan rzeczy.

Pogoń za pieniądzem sprawiła, ze ochrona środowiska w wielu firmach czy przedsiębiorcach nie jest najważniejszą kwestią, najważniejszą kwestią jest pieniądz. Czy nie lepiej było by gdyby większość firm mogła powiedzieć o sobie, że działa w zgodzie z naturą. Jak się pracuje w eko-firmie? Może osoby, które nie są tego świadome nie zwrócą na to uwagi przynajmniej w pierwszym okresie zatrudnienia, jednak z biegiem czasu to się zmieni.

Nikt z nas nie życzy sobie chyba, by za kilka lat nie można było wykąpać się w rzece czy w morzu ze względu na skażenie wód czy idąc do lasu widzieć tylko resztki obumarłych drzew, a zwierzęta będzie można zobaczyć tylko na filmach czy zdjęciach.

Na ten moment wydaje się to totalnie nierealny scenariusz, ale niestety to jest realne. Jeżeli nasze podejście do ochrony nie ulegnie zmianie to niestety może się stać, a kolejnej planety na zasiedlenie na ten moment jeszcze nie odkryto. No chyba że marsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here