Znalazłeś mieszkanie do wynajęcia w atrakcyjnej okolicy po bardzo okazyjnej cenie? Masz zamiar wprowadzić się już po pierwszych oględzinach i jeszcze przed podpisaniem umowy? Uważaj, oszustwa dotyczące wynajmu nieruchomości bynajmniej nie należą do rzadkości. Zdarza się, że tymczasowy opiekun mieszkania podaje się za jego właściciela i wyłudza od wynajmującego wysoką kwotę na poczet kaucji. Również prawdziwi właściciele bywają nieuczciwi, proponując wynajem „na gębę” albo ukrywając prawdę o złym stanie technicznym lokalu. Sprawdź zatem, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, by uchronić się przed problemami.

Starannie obejrzyj mieszkanie

Zanim cokolwiek podpiszesz albo zapłacisz pieniądze, koniecznie obejrzyj mieszkanie razem z właścicielem lub jego przedstawicielem. Aby upewnić się, że masz do czynienia z osobą, która może rozporządzać lokalem, poproś o okazanie aktu własności lub pełnomocnictwa oraz dowodu tożsamości. Wynajmujący może sprzeciwić się takiej weryfikacji, jednak przekonaj go, że jesteś po prostu ostrożny i zawsze postępujesz w ten sposób. Następnie skrupulatnie obejrzyj wnętrze mieszkania i oceń, czy jego stan odpowiada ogłoszeniu. Nie dostrzegasz ani „pięknego widoku” ani „rozległych przestrzeni”, o których wspominał wynajmujący? W takim razie przedstaw mu swoje wątpliwości i spróbuj negocjować wysokość czynszu.

Sprawdź okolicę i sąsiadów

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Stan prawno-techniczny lokalu to nie wszystko. Poświęć jedno popołudnie na zapoznanie się z osiedlem i potencjalnymi sąsiadami. Warto zebrać się na odwagę i zapytać mieszkańców budynku o poprzednich lokatorów i samego właściciela. Postaraj się dowiedzieć, jak układały się ich wzajemne stosunki i dlaczego najemcy się wyprowadzili. Jeśli trafisz na przyjazną osobę (szukaj sprzymierzeńców wśród równolatków), zapytaj także o stosunek mieszkańców do przestrzegania ciszy. Czy lokatorzy nie mają nic przeciwko imprezom i grze na instrumentach? A może przeszkadza im nawet chodzenie po pokoju i przesuwanie krzesła po posadzce? Przyznasz, że zbyt czepialscy sąsiedzi mogą skutecznie zniechęcić do zamieszkania nawet w najpiękniejszej okolicy. A propos, sprawdź również osiedle. Zwróć szczególną uwagę na jego stan – czy budynki nie są zdewastowane, a zieleń zaniedbana? Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie możesz również zapytać dzielnicowego o poziom przestępczości na interesującym Cię osiedlu, a także przestudiować w Internecie lokalną mapę zagrożeń.

Zadbaj o protokół zdawczo-odbiorczy

Ta formalność uchroni Cię przed ewentualnymi roszczeniami właściciela, który zechce przypisać Ci szkodę wyrządzoną przez poprzednich lokatorów. W protokole uwzględnij wskazania liczników (prąd, woda, gaz), a także opisz stan techniczny lokalu z uwzględnieniem usterek i stopnia zużycia. Dokumentację warto uzupełnić zdjęciami ścian, podłóg, okien, mebli i widocznych elementów instalacji.

Pamiętaj o umowie najmu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Twoim pierwszym krokiem powinno być sporządzenie szczegółowej umowy najmu. Bez jej podpisania nie płać właścicielowi ani złotówki kaucji czy zaliczki za czynsz. W umowie zawrzyj następujące elementy:

  1. Dane osobowe wraz z adres zamieszkania, numerem PESEL i numerem dowodu osobistego.
  2. Warunki płatności – co wchodzi w cenę najmu, wysokość dodatkowych opłat, ewentualne podwyżki, termin płatności i forma (najlepiej przelewem).
  3. Wysokość kaucji i warunki jej zwrotu.
  4. Informacje na temat mieszkania – powierzchnia, adres, wyposażenie.
  5. Opis obowiązków wynajmującego i najemcy w zakresie remontów i napraw – w razie braku takowego zapisu obowiązują was warunki określone w ustawie o ochronie praw lokatorów.
  6. Termin odstąpienia od umowy i warunki jej wypowiedzenia.

Warto zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś zechciał wymienić wyposażenie, odmalować ściany czy zainstalować rolety okienne, dlatego możesz zaznaczyć w umowie zakres zmian, jakie możesz wprowadzić w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here