Chcesz mieć więcej pieniędzy? Oczywiście możesz postarać się o awans albo szukać dodatkowych źródeł zarabiania, ale jeśli perspektywa nie jest zbyt obiecująca, musisz zmienić taktykę i zacząć lepiej wykorzystywać środki, które są dostępne. Innymi słowy: czas zacząć odkładać gotówkę. Jak zacząć oszczędzać? Zadanie wydaje się łatwe – wystarczy przecież nieco ograniczyć wydatki. W praktyce jednak oszczędzanie sprawia kłopoty większości osób, które nie są do tego przyzwyczajone. Dlatego poniżej prezentujemy kilka metod na usprawnienie tego procesu.

Odkładaj pieniądze na początku miesiąca

Błąd w oszczędzaniu można popełnić już na początku, gdy postanowisz sobie, że zawsze na koniec miesiąca będziesz odkładać pewną kwotę. Na czym polega pomyłka? Na tym, że na koniec z Twojej wypłaty może już niewiele zostać. Dlatego znacznie lepszym sposobem jest odkładanie na początku miesiąca. Gdy odłożysz pewną kwotę od razu po wypłacie, łatwiej będzie jej nie wydać – po prostu skupisz się na odpowiednim gospodarowaniu pozostałej gotówki. Utrzymanie wydatków na wodzy będzie łatwiejsze.

Załóż konto oszczędnościowe

Jak zacząć oszczędzać? Na start warto założyć konto oszczędnościowe w banku. To produkt zbliżony do lokaty, ale pozwala na bardziej swobodne korzystanie ze środków bez utraty oprocentowania. Oczywiście, zyski z takiego konta są niewielkie, ale zawsze będzie to korzystniejsza opcja od świnki skarbonki, w której złotówki tracą na inflacji. Konto oszczędnościowe pozwala też na łatwe oddzielenie standardowego rachunku od oszczędności, więc pieniądze „nie kuszą”, by je wydać.

Ustaw zlecenie zapłaty

Dodatkowym atutem konta oszczędnościowego jest możliwość zautomatyzowania procesu oszczędzania. Możesz potraktować oszczędzanie, jak każdy stały wydatek – np. rachunki za prąd czy internet. Najwygodniej będzie ustawić polecenie zapłaty na konto oszczędnościowe. Dzięki temu bank w określonym dniu co miesiąc przeleje podaną kwotę do „wirtualnej skarbonki”. Nie będziesz musiał nawet myśleć o odkładaniu. Pozostanie Ci jedynie raz na jakiś czas zajrzeć na konto oszczędnościowe, by nacieszyć oko odłożoną kwotą.

Pozbądź się kosztownych nawyków

Jak zacząć oszczędzać? Będzie to łatwiejsze, gdy pozbędziesz się nawyków drenujących Twój portfel każdego dnia. Co może do nich należeć? Wszystko zależy od Twojego stylu życia, ale częstym źródłem wyższych kosztów utrzymania jest marnowanie wody. Łatwo o to, gdy spędzasz wiele czasu pod prysznicem bez zakręcania wody lub kiedy myjesz naczynia bezpośrednio wodą z kranu. Złotówki z Twojego konta może też wysysać codzienna kawa na mieście lub drogie kupione kanapki – jedno i drugie możesz przecież przygotować samodzielnie i zabrać do pracy. Zastanów się jakie masz kosztowne nawyki i staraj się ich pozbyć, a szacowane oszczędności odkładaj na konto!

Określ cel oszczędzania

Odkładanie pieniędzy będzie znacznie łatwiejsze, gdy określisz konkretny cel, który będzie Cię motywował. Jak zacząć oszczędzać? Zastanów się co dokładnie chcesz kupić i ile środków na to potrzebujesz. Oszacuj, jak wiele czasu będziesz musiał poświęcić na oszczędzanie i konsekwentnie realizuj swój plan!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here