Księgowość Amazon

Amazon to najpopularniejszy sklep internetowy na całym świecie, który wywodzi się z USA. Założony został w 1994 roku i co ciekawe, na początku był jedynie księgarnią online. Na dzień dzisiejszy miliony użytkowników każdego dnia dokonuje zakupów na tym serwisie. Jednakże sprzedawcy często mogą mieć kilka problemów. Jednym z nich z pewnością jest księgowość Amazon, bowiem sprzedaż towarów jest znacznie trudniejsza i bardziej skomplikowana.

Sprzedaż Amazon- na czym polega?

Wbrew pozorom transakcja nie odbywa się pomiędzy sprzedawcą, a klientem, tak jak to wygląda w przypadku innych sklepów internetowych. Na tej stronie internetowej współpraca odbywa się między sprzedawcą i Amazonem. Na początku produkty wystawiane są na platformie. Następnie wysyłane są do magazynów firmy Amazon zarówno na terenie Polski, jak i innego państwa. Towary pozostają w nowym miejscu tak długo, aż potencjalny klient ich nie zakupi. Wówczas to Amazon ma obowiązek wysłania poszczególnego towaru na określony adres dla klienta. Jeśli dojdzie do ewentualnych komplikacji i nieporozumienia, to właśnie największy sklep online ponosi za to odpowiedzialność.

Podatek VAT w sprzedaży wysyłkowej

Rozliczanie VAT’u w sprzedaży wysyłkowej jest stosunkowo skomplikowane i wymaga ogromnej wiedzy. Najrozsądniejsze wydaje się być skorzystanie z biura rachunkowego Amazon. Jednakże jeśli chcielibyśmy zająć się problemem na własną rękę, konieczne jest szczegółowe prowadzenie księgowości Amazon, a także pilnowanie wszelkich limitów w każdym kraju, do którego trafiają nasze towary i produkty. Należy wiedzieć o tym, że firma Amazon w żaden sposób nie odpowiada za rozliczanie VAT i innych podatków, bowiem obowiązek ten należy do sprzedawcy. Księgowość Amazon FBA działa nieco inaczej w transakcjach zagranicznych, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług.

Rejestracja do zagranicznego VAT

W dzisiejszych czasach sprzedając na rynkach Amazon w innych krajach, z reguły konieczna okazuje się rejestracja do zagranicznego VAT. Jest ona obowiązkowa, gdy przekroczone zostaną pewne progi sprzedaży wysyłkowej, które to określone są przez każdy kraj indywidualnie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja do VAT obowiązuje także wtedy, gdy towary znajdą się w magazynie poza granicami naszego kraju, bowiem największy na świecie sklep online przenosi towary między obiektami logistycznymi. Ma to na celu optymalizacje wysyłki towaru. Cały proces rozliczeniowy jest bardzo skomplikowany, dlatego też zaleca się skorzystanie z usług księgowości Amazon.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.ecpodatkowe.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here