Wady i zalety maszyn cnc stosowanych w przemyśle

Maszyny sterowanie numerycznie, czyli skrótowo maszyny CNC coraz powszechniej wykorzystuje się w przemyśle. Niezaprzeczalnie mają wiele zalet, dzięki czemu unowocześniają przemysł, jednak nie są pozbawione ograniczeń. W dzisiejszym wpisie przybliżamy zatem ich zalety i wady.

Na początku kilka słów o tym, czym są tytułowe urządzenia. CNC to skrót od Computerized Numerical Control oznaczający maszyny sterowane numerycznie (głównie obrabiarki), czyli takie, którymi steruje program komputerowy. Odpowiednie ustawienia pozwalają zaplanować ruchy narzędzi skrawających, dzięki czemu możliwe jest wykonanie serii identycznych przedmiotów.

Zalety maszyn CNC – precyzja pracy

Wykorzystanie maszyn sterowanych numerycznie przynosi wiele korzyści przemysłowi. Jedną z nich jest z pewnością precyzja pracy. Po odpowiednim zaprogramowaniu takie urządzenie jest w stanie w 100% odtworzyć schemat i co najważniejsze – powtórzyć go na setkach, jak nie tysiącach produktów z serii. Zatem dokładne odzwierciedlenie kształtowe i rozmiarowe oraz możliwość produkcji seryjnej jest tym, co najbardziej przekonuje właścicieli zakładów przemysłowych. Precyzja ta, co istotne, wpływa też na dokładność i przyspieszenie produkcji. Jedno ustawienie można bowiem później wykorzystywać wielokrotnie.

Prosta obsługa

Inną zaletą obrabiarek CNC jest prosta obsługa. Sekret polega głównie na umiejętności odpowiedniego programowania urządzeń. W wielu gałęziach przemysłu w zupełności wystarczają proste maszyny obróbcze sterowanie numerycznie, lecz oczywiście istnieją też urządzenia wyposażone w zaawansowanie funkcje sterowania. To zaś umożliwia łatwiejsze wykonywanie skomplikowanej obróbki. Ponadto do zalet należy dołączyć mniejszą potrzebę kontrolowania produkcji. Jeśli pierwszych kilka produktów wyszło zgodnie z planami, reszta serii wymaga minimalnej inspekcji jakościowej.

Szybsza i wydajniejsza produkcja

Inną zaletą maszyn CNC jest z pewnością oszczędność czasu, co przekłada się na szybszą i wydajniejsza produkcję. Zmiany i korekty wprowadza się szybko, z minimalnym opóźnieniem w produkcji. Ponadto maszyny CNC, z racji swojej precyzji, mają wysoki wskaźnik wykorzystania materiału, dzięki czemu pozostaje mniej odpadów materiałowych, a zakład oszczędza pieniądze. Obrabiarki sterowane numerycznie ponadto minimalizują ryzyko błędów ludzkich jeśli porównamy je do konwencjonalnych maszyn obróbczych. Człowiek mniej się męczy, a dodatkowo nie musi pracować w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Wady maszyn CNC

Tak jak wszystkie technologie, tak też technologia sterowania numerycznego posiada pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowej maszyny CNC, ponieważ są drogie. Do tego należy dodać wysoki koszt oprogramowania i części zamiennych, a także wysokie wynagrodzenie, które pobierają programiści CNC. Nie można też powiedzieć, że wykorzystanie obrabiarek sterowanych numerycznie całkowicie eliminuje błędy. Również tu wiele zależy od człowieka. Jeśli w programie pojawią się błędy i nikt tego nie wykryje, cała seria produktów może pójść do kosza. Kładąc jednak na szali zalety i wady maszyn CNC trzeba przyznać, że zalety przeważają. W dłuższej perspektywie wysokie koszt zwraca się bowiem w postaci wydajniejszej i tańszej produkcji.

Artykuł powstał dzięki sklepowi EBMiA.pl oferujący części do maszyn i automatyki przemysłowej np przekaźniki czasowe – https://www.ebmia.pl/1539-przekazniki-czasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here