Spirala zadłużenia, zwana też spiralą kredytową to często jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się przytrafić konsumentowi. Na czym polega i skąd się bierze?

Czym jest spirala zadłużenia?

Co to jest spirala zadłużenia? Finansowy koszmar, który wpędza ludzi w długi wynoszące kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Dodajmy że często nie chodzi o prężnych biznesmenów, którzy podjęli błędną decyzję, ale „zwykłego Kowalskiego”, który takie zobowiązanie musi spłacić z przeciętnej pensji. Oczywiści spirala finansowa nie bierze się znikąd i wspomniany Kowalski jest częściowo sam sobie winny.

Spirala zadłużenia polega na zaciągnięciu wielu zobowiązań, takich jak kredyty i pożyczki, których konsument nie jest w stanie spłacić. W konsekwencji banki i firmy pożyczkowe naliczają odsetki, a dług dynamicznie rośnie, więc spłata jest jeszcze trudniejsza. Następnie sprawę w swoje ręce bierze komornik, a konsument zaczyna unikać odbierania telefonów i poczty. W dodatku cały czas ciąży nad nim widmo, że zarobione pieniądze zostaną częściowo odebrane w postępowaniu komorniczym.

W spiralę zadłużenia można wpaść przez nieracjonalne decyzje, ale także w wyniku wydarzeń losowych, takich jak utrata pracy czy nagła konieczność kosztownego leczenia. Często też spirala zadłużenia polega na tym, że konsument bierze kolejne pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań, zwiększając wysokość długów.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Każdy kto wie, czym jest spirala zadłużenia z pewnością dobrze rozumie, że wyjście z niej nie jest zadaniem łatwym. Wysokie raty, najczęściej w wielu źródłach i ciągle rosnące odsetki sprawiają, że zobowiązania raczej rosną niż maleją.

Wobec tego jak wyjść ze spirali zadłużenia? Jednym z możliwych rozwiązań może być kredyt konsolidacyjny. Dotyczy to jednak sytuacji, w której dopiero zaczynasz mieć problem ze spłatą i znajdziesz bank, który uzna, że przejęcie długu jest dobrym rozwiązaniem. Długotrwały brak spłat i wpisanie do rejestru dłużników sprawią, że takie wyjście nie będzie możliwe.

Jeżeli wpadniesz w naprawdę duże finansowe kłopoty i na głowie masz kilku komorników, najkorzystniejszym rozwiązaniem może się okazać spłata długu firmie windykacyjnej. Najprawdopodobniej prędzej czy później bank sprzeda zadłużenie windykatorowi. W tym momencie staniesz się dłużnikiem firmy windykacyjnej a nie banku. Skąd będziesz wiedzieć, że sytuacja się zmieniła? Firma windykacyjna sama Cię o tym poinformuje, dlatego warto sprawdzać pocztę.

Dlaczego to korzystna sytuacja dla dłużnika? Ponieważ firmy windykacyjne są znacznie bardziej „cierpliwe” niż banki. Z reguły oferują dużo lepsze warunki. Możliwe są np. spłaty po 300-400 zł, nawet gdy mowa o dużym długu, podczas gdy bank nie zgodziłby się na tak niskie raty. Co więcej, spirala zadłużenia może też nieco zmaleć, ponieważ nowy wierzyciel postanowi umorzyć część długu. Warto skontaktować się z firmą windykacyjną, która przejęła zadłużenie i wynegocjować dobre warunki. Zdarza się np. że windykator umarza 1 zł na każdą zapłaconą złotówkę. To oznacza, że przy regularnych spłatach, dług zostanie zredukowany nawet o połowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here