praca sezonowa - charakterystyka

W ciągu roku są pewne okresy, które charakteryzują się swoją sezonowością. Wtedy wiele przedsiębiorstw, z różnych branż potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Praca sezonowa to taki rodzaj pracy, który jest wykonywany przez maksymalnie 9 miesięcy w roku. Na jakich zasadach odbywa się taka praca? Jaka umowa jest spisana pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą?

Kim jest pracownik sezonowy?

Pracownikiem sezonowym, możemy nazwać osobę która wykonuję określone czynności charakterystyczne dla danej pory roku. W przypadku takiego pracownika prawo nie narzuca jednej formy umowy, którą można zawrzeć z pracodawcą. Tak na dobrą sprawę zależy to od rodzaju pracy oraz warunków, w jakich jest wykonywana. Może być to umowa o pracę, umowa cywilnoprawna oraz umowa o pracę tymczasową.

Praca sezonowa, a umowa

W Kodeksie Pracy nie znajdziemy informacji, na temat pracy sezonowej. Pracownicy zatrudnieni w takiej formie, są traktowani jak Ci co są zatrudnieni na podstawie umowy na czas określony. W umowie podpisanej z pracownikiem sezonowym, zawsze powinien być podany okres jego pracy.

Pracownikowi tymczasowemu również przysługuje urlop wypoczynkowy, tak samo w wymiarze proporcjonalnym do jego czasu pracy. Jego wynagrodzenie jest również zbliżone, do osób które są zatrudnione na stałe.

Przeczytaj też: http://www.psychomanipulacja.pl/strajk-nauczycieli-jakie-sa-przyczyny/

W Polsce wciąż jest duży problem z pracą sezonową, na ‚dni próbne’. Polega ona na tym, że po kilku przepracowanych dniach, pracodawca stwierdza, że się nie nadajemy i odprawia nas z kwitkiem. Czasami zapłaci niewiele, ale zdarzają się również takie sytuacje, że nie zapłaci wcale. Gdy się nas pozbędzie, przyjmuje nowego pracownika i z nim postępuje w podobny sposób.

Praca sezonowa, a podatki

W przypadku pracy sezonowej, tak samo jak w przypadku każdej innej, musimy wykazać swój dochód w zeznaniu podatkowy. Gdy podjęliśmy pracę sezonową za granicą, musimy pamiętać o tym, że osoby, które mieszkają na terenie naszego kraju, a uzyskują dochody za granicą obowiązkowo podlegają podatkowi, bez względu na miejsce, w którym otrzymywało się pensję.

Źródło: https://biznesomania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here