Tak, jak różni są ludzie, tak różne są ich zainteresowania. Jedni interesują się sportem, inni zażarcie obserwują gwiazdy, jeszcze inni podróżują po świecie, poznając obce kultury. Warto przyjrzeć się z bliska innej bardzo popularnej, acz często pomijanej w różnego rodzaju artykułach pasji Polaków, a mianowicie kolekcjonowaniu monet.

Numizmatyka to bardzo interesująca i rozwijająca pasja. Poprzez szukanie informacji o monetach, poznaje się historię, rozwija swoje zainteresowania, poznaje nowych ludzi.

Stare monety pozyskiwane są przez kolekcjonerów różnymi sposobami. Mały procent z nich poszukuje ich na własną rękę za pomocą wykrywacza metali. Jest to jednak proceder niebezpieczny, gdyż w naszym kraju zabroniony. Nie brakuje jednak koneserów tego typu rozrywki. Prawie wszyscy numizmatycy korzystają w swoich poszukiwaniach z internetu. Pomocą służą aukcje monet, gdzie znaleźć można dosłownie wszystko. Monety polskie, zagraniczne, medale z każdej epoki oraz najciekawsze banknoty.

Warto dodać, iż kolekcjonowanie monet nie jest tanią pasją. Pojedyncze monety, czy całe ich kolekcje mogą kosztować krocie, co jednak nie przeszkadza prawdziwym fanatykom w ich pozyskiwaniu. Niejednokrotnie zdarza się, że stare monety zebrane w domu, są warte setki tysięcy złotych. Taka kolekcja może być doskonałym źródłem przychodu i zastrzykiem gotówki, o ile właściciel oczywiście kiedykolwiek zdecyduje się je sprzedać, bo dodać należy, że pasjonaci kolekcjonowania monet, swoje okazy decydują się sprzedać je zaskakująco rzadko.

Wróćmy na chwilę do samych aukcji, na których można znaleźć stare monety. Jeszcze kilka lat temu najrzadsze okazy można było znaleźć jedynie na targach staroci i to z niesamowitym łutem szczęścia. Dzisiaj można stać się właścicielem unikatowej monety nie ruszając się z domu, a to właśnie za sprawą aukcji monet. Przy odrobinie szczęścia, można pozyskać niespotykany okaz za bardzo atrakcyjna cenę, wzbogacając tym samym swoją kolekcję. W przypadku aukcji również trzeba uważać, by kupić monetę tylko z wiarygodnego źródła, nie brakuje bowiem oszustów i paserów.

Numizmatyka może być bardzo dochodowym hobby. Jeśli pobudzimy wyobraźnię kwotami, jakie za monety płaci się na przykład w Stanach Zjednoczonych, a ceny sięgają tam niekiedy nawet kwot sześciocyfrowych, to nasza chęć do poszerzania kolekcji gwałtownie rośnie. Kolekcjonowanie monet może być jak już wcześniej wspomniano doskonałym zabezpieczeniem finansowym na przyszłość. Świadomość wartości kolekcji daje zawsze poczucie bezpieczeństwa i pewności jutra. A żeby wiedzieć o swoich monetach wszystko, należy bezwzględnie zagłębić się w ich historię oraz poznać ich wartość rynkową, co przy poświęceniu czasu i w dobie internetu wcale nie musi być takie trudne.

Warto również śledzić na bieżąco ruchy NBP, który to co jakiś czas emituje monety i medale kolekcjonerskie. Posiadanie takich „okazjonalnych” eksponatów, to również bardzo dobra inwestycja na przyszłość, bowiem ich unikatowość i ograniczona dostępność sprawia, że pp latach są one bardzo pożądane nie tylko przez numizmatyków w naszym kraju, ale również poza granicami Polski.

Jak widać zbieranie monet wcale nie musi być zajęciem starszych panów, a profitów z ich kolekcjonowania jest więcej, niż mogłoby się wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here