etf

O ETF-ach mówi się bardzo dużo. Wciąż rośnie ich popularność. Coraz większa osób deklaruje również chęć zainwestowania w nie. Jednak wciąż wiele osób nie wie, czym tak naprawdę one są. Warto zapoznać się z funduszami, mogą one okazać się bardzo opłacalnymi metodami lokowania naszych oszczędności. Pamiętaj jednak, że każda inwestycja to potencjalne ryzyko, dlatego koniecznie najpierw dobrze zapoznaj się z tematem.

Czym jest ETF?

ETF jest to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie papierów wartościowych. Można je kupować oraz sprzedawać w sposób analogiczny do akcji. ETF-y mają również notowania ciągłe. Pozwala nam to na śledzenie ich ceny. 

Głównym celem ETF-u jest możliwie najwierniejsze odwzorowanie indeksu docelowego. Zazwyczaj mowa tutaj o notowaniach giełdowych. To nie oznacza, że wyłącznie. Możemy znaleźć ETF-y, które odwzorowują notowania walut lub surowce. Jeżeli chcesz wzmocnić swój portfel inwestycyjny o ten instrument finansowy, odwiedź stronę platformy, która umożliwi Ci taki zakup. Zalecam to jednak wyłącznie bardziej doświadczonym inwestorom. 

Obecnie można zauważyć bardzo duże zainteresowanie tym instrumentem finansowym. Popularność ta może być związana z tym, że jest to stosunkowo nowy instrument. 

Jaka jest historia ETF-ów?

Pierwszy fundusz notowany na giełdzie powstał 30 lat temu. Powstał on w Kanadzie. Nie jest on jednak oficjalnie nazywany ETF-em, pomimo że posiada wszystkie niezbędne ku temu cechy. Pierwszy uznany ETF został stworzony w Nowym Jorku 28 lata temu. Jest on również najpopularniejszym ze wszystkich funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie. 

Na naszym Polskim rynku pierwszy taki fundusz powstał dopiero w roku 2010. Obecnie mamy 6 ETF-ów. Biorąc pod uwagę dużą popularność tego instrumentu finansowego na całym świecie, tak niewielka jego ilość może być dla wielu zaskakująca.

Ile ETF-ów dostępnych jest w Polsce?

W Polsce ETF-y są bardzo mało popularne. Ciężko wskazać jedną przyczynę. Jednak zauważono pewną analogię. Rynki bardziej rozwijające się posiadają znacznie mniej ETF-ów. Jeżeli mimo tego, chcesz inwestować w te fundusze, dobrze się przygotuj. Pomocne mogą być artykuły dostępne na stronach specjalistycznych. Pomogą Ci one zdobyć niezbędną wiedzę oraz dowiedzieć się znacznie więcej o plusach i minusach tego rozwiązania.

Fundusze notowanie na giełdzie w zdecydowanej większości są to fundusze zarządzane pasywnie. Lokują one kapitał w spółki, które wchodzą w skład danego indeksu. W ten sposób odzwierciedlają jego notowania. Można zauważyć wszelkiego rodzaju wzrosty oraz spadki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here