Za kilka dni masz rozmowę kwalifikacyjną na wymarzone stanowisko i coraz bardziej obawiasz się, jak wypadniesz przed rekruterem? Niestety, stres będzie tym większy, im bardziej zależy Ci na zdobyciu tej pracy. Strach przed interwiew paraliżuje również te osoby, które długo szukały zatrudnienia lub mają problem z pewnością siebie. Aby opanować ten – skądinąd całkiem słuszny – lęk, warto sumiennie przygotować się do rozmowy o pracę. Jak to zrobić?

Poznaj najczęstsze pytania zadawane przez rekrutera

Rekruterzy  HR korzystają z gotowej bazy pytań, które niemal zawsze usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej. Owszem, będziesz musiał odpowiedzieć również na nieszablonowe pytania i wykonać zadania, które będą sprawdzianem Twoich kompetencji. Jednak tych raczej nie jesteś w stanie przewidzieć, dlatego skup się przede wszystkim na pytaniach, które padają najczęściej. Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Najlepiej zapisz na kartce standardowe pytania i zaplanuj sobie odpowiedzi. Możesz spisać cały dialog z rekruterem, co później ułatwi Ci odgrywanie scenek, o których napiszemy w kolejnym punkcie.

A oto przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

  1. Dlaczego chce Pan(i) u nas pracować?
  2. Co wie Pan(i) o naszej firmie?
  3. Jak ocenia Pan(i) swoją historię zatrudnienia? Jak pracowało się Panu (Pani) w poprzednich firmach?
  4. Dlaczego pracował(a) Pan(i ) w tak wielu/niewielu miejscach?
  5. Dlaczego chce Pan(i) zmienić pracę?
  6. Jakie są Pan(i) cele zawodowe? W jakim miejscu widzi się Pan(i) za 5, 10 lat?
  7. Proszę wymienić swoje zalety i słabości.
  8. Dlaczego mamy wybrać właśnie Pana(Panią)?
  9. Jak sobie Pan(i) radzi z pracą w stresie/pod presją czasu/w zespole?
  10. Ile chciałby(chciałaby) Pan(i) zarabiać?

Przećwicz rozmowę kwalifikacyjną

Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Koniecznie poproś przyjaciela, członka rodziny czy partnera (partnerkę) o odegranie roli rekrutera. Niech zada Ci pytania z wcześniej przygotowanej listy i oceni Twoje odpowiedzi. Postaraj się nie czytać z kartki i odpowiadać swobodnie, w przeciwnym razie rekruter zorientuje się, że wykułeś odpowiedzi na pamięć. Z jednej strony taka nauka będzie świadczyć o Twoim solidnym przygotowaniu do rozmowy, ale z drugiej –rekruter może odebrać to jako brak pewności siebie. Niech Twój partner zwróci również uwagę na Twoją mowę ciała. To, w jaki sposób siedzisz, mówisz i gestykulujesz, ma ogromny wpływ na wrażenie, jakie wywrzesz na rekruterze. Twoja postawa nie może być ani zbyt zamknięta (to budzi nieufność) ani zbyt otwarta (może świadczyć o nonszalanckim podejściu). Zachowuj się spokojnie i odpowiadaj rzeczowo – wiercenie się, nadmierna gestykulacja, irytujący chichot czy lanie wody bynajmniej nie przysłużą się Twojej karierze.

Zrób research w Internecie

Aby przygotować się do rozmowy o pracę, warto jak najlepiej poznać swojego ewentualnego pracodawcę. Pewnych informacji dostarczy Ci już samo ogłoszenie – z niego dowiesz się, jakich kompetencji oczekuje firma i jakich zarobków możesz się spodziewać. Sprawdź pracodawcę na portalach społecznościowych, m.in.na Facebook’u, Goldenline i LinkedIn. W sieci możesz również znaleźć opinie o pracodawcy wystawione przez pracowników, które pozwolą Ci poznać atmosferę miejsca pracy i wymagania przełożonych. Zapoznaj się również z witryną internetową firmy, na której znajdziesz szczegółowe informacje na temat jej działalności i utrzymywanych standardów.

Wiesz już, jak przygotować się do rozmowy o pracę. Jednak oprócz wyżej wymienionych działań nie zapomnij o… sprawdzeniu własnej osoby w Internecie. Jeśli Twój profil na Facebooku lub Instagramie zawiera niezbyt stosowne fotki i wpisy (np. z suto zakrapianej imprezy), warto je usunąć lub zablokować dostęp wyłącznie dla znajomych. Monitorowanie działalności pracownika w sieci jest powszechnie stosowaną praktyką, dlatego lepiej żeby na Twoim profilu nie znalazło się nic kompromitującego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here