Wyjazd na urlop drenuje Twojego konto do tego stopnia, że po powrocie musisz się zapożyczać? A może spędzasz wolne w domu, bo nawet krótki weekendowy wypad wydaje Ci się zbyt drogi? Możesz wybrnąć z obu tych sytuacji, jeśli zaplanujesz swój urlop z głową i według reguł oszczędności. Jeśli Twój domowy budżet nie zniesie kolejnego wyjazdu do ciepłych krajów, lepiej poszukać mniej kosztownej alternatywy lub wypróbować kilka prostych sposobów. Sprawdź, jak oszczędzać na wakacjach i jak zaplanować swój urlop, aby po powrocie nie martwić się o finanse.

Wybierz tanie środki lokomocji

Najdroższą opcją podróżowania jest samolot, dlatego warto przekalkulować, jaki środek lokomocji wyjdzie najtaniej w Twoim przypadku. Jeśli masz samochód zasilany gazem, a jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, możesz w ten sposób zwiedzić pół kontynentu! Wiele osób jeździ własnym samochodem do krajów Europy Zachodniej, Włoch, Bułgarii, Chorwacji, a nawet Skandynawii. Aby zminimalizować koszty podróży możesz rozłożyć je na więcej osób, namawiając do wspólnego wypadu członków rodziny lub przyjaciół. Aby oszczędzać na wakacjach warto sprawdzić również wycieczki autokarowe i rozkład jazdy pociągów międzynarodowych – to wprawdzie mniej wygodne, ale znacznie tańsze rozwiązanie niż podróż samolotem.

Poluj na tanie loty

Jak oszczędzać na wakacjach, jeśli musisz lecieć samolotem? W takiej sytuacji warto skorzystać z wyszukiwarek połączeń lotniczych, dzięki którym możesz zarezerwować lot taniej niż bezpośrednio w liniach lotniczych. Podpowiadamy również, że nocne loty są tańsze, podobnie jak odloty odbywające się w środku tygodnia (środa) wczesnym rankiem. Jeśli jesteś wytrawnym podróżnikiem, zamiast drogich lotów bezpośrednich, wybieraj połączenia z przesiadką. Nie musisz polegać na jednym przewoźniku. Możesz sporo zaoszczędzić, jeśli w trakcie podróży będziesz korzystał z usług różnych linii lotniczych – także tych mniej znanych. Ceny biletów rosną w sezonie i w okresach świątecznych, więc jeśli nie robi Ci to różnicy, wyjedź na urlop w kwietniu albo październiku.

Korzystaj z przedsprzedaży i wyprzedaży wycieczek

Jak oszczędzać na wakacjach organizowanych przez biuro podróży? Otóż najlepiej planować urlop z dużym wyprzedzeniem – od października do stycznia możesz wykupić wycieczki na lipiec-sierpień w cenie nawet o 40% niższej! Natomiast jeśli chcesz wyjechać na urlop w zimie, warto zarezerwować wycieczkę już na wiosnę i w lecie. Oferty przedsprzedaży są znacznie wygodniejsze niż last minute – nie musisz polować na nie w ostatniej chwili, masz pewność, że będzie dla Ciebie miejsce i możesz na spokojnie przygotować się do wyjazdu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, ale nie wiesz, kiedy dostaniesz urlop, musisz polegać na ofercie wycieczek z wyprzedaży last minute.

Dokonuj oszczędnych wyborów

Jeśli nie masz wymagań, które może spełnić jedynie 5-gwiazdkowy hotel, możesz zaoszczędzić na wakacjach rezerwując pokój w hostelu albo nocując pod namiotem na polu kempingowym. Oszczędną opcją jest również couchsurfing, który umożliwia znalezienie darmowego noclegu w domach prywatnych, zgłoszonych w specjalnie do tego stworzonych serwisach internetowych. Jadąc na urlop warto wybierać również zakwaterowanie ze śniadaniem/obiadokolacją lub z dostępem do kuchni – wówczas możesz ograniczyć drogie posiłki w restauracjach. Jak oszczędzać na wakacjach? Jeśli nie chcesz nadwyrężać domowego budżetu, zrezygnuj z kosztownych atrakcji. Nie dołączaj do wycieczek objazdowych organizowanych przez biura turystyczne i dokładnie sprawdzaj ceny biletów wstępu do miejscowych zabytków. Zwiedzaj samodzielnie, z mapą i aparatem w ręku – fotki będą najpiękniejszą (i tanią) pamiątką z podróży. Koniecznie korzystaj też z przysługujących Ci zniżek pracowniczych lub studenckich, zorientuj się także, czy w okolicy są organizowane Free Walking Tour – darmowe wycieczki z przewodnikiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here