Są ludzie, którzy od dziecka wiedzą, czym chcą się zajmować i przez całe życie dążą do tego, by osiągnąć swój zawodowy cel. Są też tacy, którzy nie mają pojęcia, co powinni robić – albo z braku pomysłów, albo z ich nadmiaru. To właśnie ta druga grupa często zadaje sobie pytanie jak znaleźć idealną pracę dla siebie? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Rozpoznaj swoje potrzeby

Aby znaleźć pracę, która da Ci wiele satysfakcji i w której będziesz się z chęcią rozwijać, najpierw musisz prawidłowo rozpoznać swoje własne potrzeby. Czego tak naprawdę oczekujesz od życia zawodowego? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Chcesz przede wszystkim dobrze zarabiać czy może priorytetem jest robienie rzeczy o dużym znaczeniu społecznym? A może pragniesz popularności? Warto uświadomić sobie priorytety już na początku, a następnie za nimi podążać.

Kolejnym ważnym krokiem do znalezienia idealnej pracy dla siebie jest zastanowienie się, co naprawdę lubisz robić. Czy jest to rozmowa z ludźmi i doradzanie? Czy też lepiej czujesz się wśród cyfr albo kodów? Uwielbiasz pracę twórczą czy nie możesz wysiedzieć przy biurku przez osiem godzin? Zastanów się jaki sposób spędzania czasu Ci odpowiada i zrób listę stanowisk pozwalających na taką aktywność.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, gdy stawiasz sobie pytanie jak znaleźć idealną pracę dla siebie? Na pewno dobrze pomyśleć o tym, w czym jesteś już dobry. Zwykle zresztą idzie to w parze z tym, co lubisz robić. Niemniej, jeśli wszyscy podziwiają Twoje piękne grafiki lub umiejętność sprawnego programowania, to najprawdopodobniej jest to dobry zawodowy kierunkowskaz. O ile tylko czynność ta jednocześnie daje Ci też satysfakcję.

Sprawdzaj i szukaj dalej

Gdy już odpowiesz sobie na powyższe pytania i dojdziesz do wniosku, że wiesz, co chcesz w życiu robić, postaraj się zrealizować ten cel jak najszybciej. Zapewne Twoja decyzja nie będzie pozbawiona wątpliwości. Zawsze będą pojawiały się pytania, czy może lepiej było wybrać coś innego – to naturalne. Ludzka psychika nie najlepiej sobie radzi z dużą liczbą możliwości i ważnymi życiowymi decyzjami, więc często trudno o poczucie stuprocentowej satysfakcji. Niemniej, każdy zawód, który przyjdzie Ci do głowy warto sprawdzić. To znacznie lepszy sposób na znalezienie idealnej pracy dla siebie niż niekończące się zastanawianie. Ciągle rozmyślając nad wyborem doskonałego kierunku będziesz stał w miejscu. Lepiej sprawdzić i szybko się przekonać, czy dana praca faktycznie Ci odpowiada. Jeśli się okaże, że nie – bez żalu ruszysz dalej, by przetestować kolejną możliwość.

Idealna praca czy idealne podejście?

Na koniec warto przemyśleć jeszcze jedną kwestię – być może coś takiego jak idealna praca nie istnieje? Na pewno znasz kilka osób, które dawniej chciały prowadzić własną firmę/robić karierę naukową/grać zawodowo w zespole rockowym itd., a zamiast tego dziś spędzają czas w korporacji i… mają się całkiem dobrze. Gdy zapytasz ich o pracę, są usatysfakcjonowani i nawet do głowy im nie przychodzi, by szukać czegoś innego. A jeśli już, to chcą rozwijać się w podobnym kierunku. To oznacza, że kluczowe jest nastawienie. Są ludzie, dla których niemal każda praca byłaby tą wymarzoną, bo po prostu po znalezieniu zatrudnienia akceptują oni daną sytuację i dostosowują się do niej – nie szukają wad i nie zastanawiają się ciągle czy mogłoby być lepiej.

Oczywiście nie znaczy to, że nie warto szukać satysfakcjonującego zatrudnienia. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, iż żaden zawód może nie okazać się perfekcyjny i żadna ścieżka kariery nie jest wyłącznie usłana różami. To, czy dana praca jest dla Ciebie zawodowym spełnieniem, zależy również od Twojego podejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here