Coraz więcej osób zastanawia się nad rozwojem swojej kariery na stanowisku audytora. Jeśli chcesz wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się taka osoba, to koniecznie przeczytaj ten wpis do końca. W tym artykule opiszę też jak audytor wewnętrzny uprawnienia może zdobyć w szybki i łatwy sposób.

Zadania na stanowisku audytora

Audytor zajmuje się wszystkimi działaniami związanymi z przygotowywaniem, przeprowadzaniem i raportowaniem audytu. Do zadań poprzedzających kontrolę należy np. układanie harmonogramu, czy tworzenie niezbędnej dokumentacji i formularzy. Samo przeprowadzanie audytu może przebiegać bardzo różnie w zależności od tego, jaką normą kontrolujemy. W większości przypadków audyt w dużej mierze polega na przeglądzie dokumentacji systemowej oraz przeprowadzaniu wywiadów z pracownikami danego działu. Jeśli kontrolowane są np. procesy technologiczne, to do zadań audytora może też należeć wykonywanie pomiarów, a także pobieranie próbek i analizowanie wyników badań. Warto też wiedzieć, że podczas prac audytorskich bardzo ważne jest sporządzanie notatek, które będą pomocne podczas tworzenia raportu. Wyniki wszystkich przeprowadzonych działań kontrolnych są zebrane w raporcie i przedstawiane przedstawicielom kierownictwa. Warto wiedzieć, że szczególnie ważną częścią tego dokumentu są zidentyfikowane niezgodności oraz obszary do poprawy.

Kwalifikacje audytora

Dobry audytor musi przede wszystkim doskonale znać normę, którą kontroluje. Poza tym niezbędna jest ogólna wiedza dotycząca danej branży, aby dobrze rozumieć procesy, procedury i działania. Audytor powinien też dobrze znać metodologię przeprowadzania audytu, która opisana jest w normach ISO. Audytor wewnętrzny uprawnienia  (https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/audytor-wewnetrzny-szj-iso-90012008-irca/) zdobywa po ukończeniu specjalnego szkolenia. Na takim kursie prezentowana jest cała niezbędna wiedza, a także przeprowadzane są ćwiczenia praktyczne, które przygotowują do samodzielnej pracy na stanowisku audytora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here