Konieczność długiego przechowywania oraz transportu owoców i warzyw zmusił producentów żywności do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie pakowania płodów rolnych. Niezwykle popularne jeszcze kilka lat temu drewniane skrzynie i palety coraz częściej zastępują skrzyniopalety na warzywa wykonane z tworzywa sztucznego, a zamiast tradycyjnych skrzynek producenci rolni mają do wyboru różne modele skrzynek i palet. Jakie skrzynki na warzywa można znaleźć w ofercie producentów?

Tworzywo sztuczne zamiast drewna


Popularność pojemników na warzywa, które wykonano z tworzywa sztucznego, nie maleje, natomiast zmieniają się potrzeby samych producentów, a co za tym idzie – także rodzaje materiałów, z jakich wykonuje się pojemniki. Drewniane skrzynie, palety oraz skrzyniopalety w porównaniu z ich odpowiednikami wykonanymi z tworzywa są dużo cięższe, mało odporne na odkształcenia, zwłaszcza przy dużym obciążeniu, ale również są podatne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym w szczególności na działanie deszczu oraz na zmienne temperatury. Tworzywo świetnie się sprawdza zarówno przy bardzo wysokich, jak i przy niskich temperaturach, a pojemniki do transportu warzyw wykonane z tworzywa mogą być wykorzystane zarówno do przewożenia warzyw w chłodniach, jak i pod plandekami.

Transport a magazynowanie


O ile w przypadku transportu nie ma zwykle dodatkowych wymagań co do rodzaju wykończenia skrzyniopalety, o tyle przy magazynowaniu ważne jest, aby wszystkie warzywa we wnętrzu skrzyniopalety na warzywa były równomiernie schłodzone. Oznacza to, że przy magazynowaniu popularniejsze są skrzynie głębokie z wysokimi ścianami, w których wykonano dodatkowe nacięcia, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. W magazynach sprawdzą się także skrzynki na warzywa o dużej pojemności, które dodatkowo mogą być wyposażone w jezdne kółka, ułatwiające szybkie przemieszczanie skrzynek z zawartością. Także w magazynach mogą się sprawdzić wszelkiego rodzaju skrzyniopalety na owoce i warzywa, które dodatkowo wyposażono w zdejmowalne klapy.

Rozwiązania niestandardowe


Pojemniki do transportu warzyw mogą również być pojemnikami niestandardowymi, dostosowanymi do transportu warzyw typu kapusta biała w głowach czy do przewożenia dużej ilości owoców. W tym przypadku oprócz dużej pojemności, pojemniki muszą posiadać dodatkowe rozwiązania, jak np. odchylane lub zdjemowane klapy czy specjalne płozy, umożliwiające szybki transport z wykorzystaniem wózków widłowych. W przypadku przewozu owoców przydatne bywają również uchylne klapy, pozwalające na szybki rozładunek skrzyniopalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here