PIT-36L - podatek liniowy 19% za 2018

Złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdego podatnika w Polsce w celu przekazania informacji do celów podatkowych. Niezależnie od tego, czy jest się osobą zatrudnioną przez innego pracodawcę czy prowadzi się własną działalność gospodarczą.

W Polsce obowiązuje kilka rodzajów podatków: podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek od środków transportowych. W związku z czym istnieje również kilka rodzajów formularzy podatkowych. Roczną deklarację podatkową należy złożyć po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia w odpowiednim urzędzie skarbowym. Rozliczyć można się również elektroniczne, korzystając z gotowego zeznania podatkowego przygotowanego przez nasz urząd skarbowy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (inaczej PIT) to podatek, który obejmuje dochody osób fizycznych. Jako PIT rozumie się również formularze podatkowe służące do rozliczania dochodów osób fizycznych w Polsce, które udostępnia Ministerstwo Finansów.

Jedną z deklaracji rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych jest deklaracja PIT-36. Przeznaczona jest ona dla osób które w poprzednim roku prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na podstawie podatku 18% lub 32%. Może ona dotyczyć również specjalnych działów produkcji rolnej lub dochodów z najmu czy dzierżawy. Osoby rozliczające się na podstawie tej deklaracji mogą skorzystać z ulg podatkowych w postaci na przykład ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej czy ulgi na internet.

Czym się różni deklaracja PIT-36L od PIT-36?

Przede wszystkim rodzajem podatku. Deklaracja PIT-36 dotyczy osób fizycznych działających na podstawie podatku progresywnego. Ich dochód nie może jednak przekroczyć pewnej ustalonej kwoty. Deklaracja PIT-36L odnosi się natomiast do podatku liniowego. Podatek liniowy dotyczy podatników, którzy osiągnęli roczny dochód powyżej 85 tysięcy złotych za poprzedni rok podatkowy. Głównymi wadami podatku liniowego są przede wszystkim: brak możliwości otrzymania ulgi na dziecko, brak możliwości rozliczenia się jako samotny rodzic lub wspólnie z małżonkiem czy brak możliwości skorzystania z ulgi dla krwiodawców.

Podatek progresywny jest zdecydowanie bardziej opłacalny, jednak jeżeli osiągamy roczny dochód powyżej ustalonej kwoty jesteśmy niestety zobowiązani przejść na podatek liniowy i wówczas korzystać z formularza PIT-36L przy rocznym rozliczaniu naszych dochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here